۱. جوانسازی پوست با استفاده از ضدآفتاب ها

نور خورشید یکی از علل اصلی پیری زود رس می باشد بنابراین برای محافظت از پوست و به تاخیر انداختن روند پیری پوست باید حتما از محصولات ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا 30 استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب ها علاوه بر جلوگیری از بروز چین و چروک مانع از آفتاب سوختگی و ایجاد لک های پوستی ناشی از آفتاب شده، احتمال ابتلا به سرطان های پوستی را کاهش داده و به حفظ سلامت بیشتر پوست کمک می نماید.

۲.جوانسازی پوست با کاهش مصرف قند و شیرینی جات

یکی از دلایل پیری پوست، مصرف بیش از اندازه قند، شکر و شیرینی جات می باشد. بنابراین با کاهش و حذف قند و مواد حاوی شیرین کننده های مصنوعی می توانید به حفظ شادابی و جوانی پوست خود کمک کنید.

روش های طبیعی جوانسازی پوست

۳. عدم مصرف دخانیات

مصرف سیگار و دخانیات علاوه بر خطراتی که برای اندام های داخلی بدن داشته باعث تخریب سلول های پوستی و بروز چین و چروک و پیری زود رس پوست نیز می شود. حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز باعث آسیب به پوست می شود. بنابراین برای حفظ جوانی پوست خود باید از مصرف و حتی دود مستقیم سیگار و سایر دخانیات دوری کنید.

۴. جوانسازی پوست با استفاده از روغن نارگیل

از مهم ترین عوامل برای داشتن پوست جوان و شاداب، حفظ رطوبت طبیعی و جلوگیری از خشکی پوست می باشد. استفاده از روغن نارگیل بر روی صورت، باعث نرم و لطیف شدن پوست و کاهش و بهبود چین و چروک های صورت می شود. روغن نارگیل می تواند رطوبت طبیعی پوست را حفظ نموده و هر گونه خشکی پوست را رفع کند.

۵. مصرف بتاکاروتن

بتاکارون یکی از ترکیبات اصلی بسیاری از کرم های جوان کننده و ضد چروک می باشد. مصرف بتاکارون بصورت موضعی و خوراکی باعث حفظ جوانی و شادابی پوست شده و از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می نماید.

۶. جوانسازی پوست با چای بادرنجبویه

یکی از روش های طبیعی برای حفظ جوانی پوست، مصرف چای بادرنجیویه می باشد. نوشیدن روزانه چای بادرنجبویه باعث بهبود خاصیت انعطاف پذیری و افزایش شادابی و طروات پوست می شود.

۷. تغییر حالت خوابیدن

چروک فشاری نوعی از چین و چروک های روی صورت است که به دلیل حالت خوابیدن فرد ایجاد می شود. یعنی نوع خوابیدن فرد، باعث فشار به پوست شده و این فشار باعث ضعیف شدن قسمت هایی از پوست و در نتیجه بروز چین و چروک می شود. بهترین حالت برای جلوگیری و کاهش بروز چروک های فشاری، خوابیدن به پشت می باشد.

۸. شست و شو و پاکسازی پوست

خوابیدن با آرایش یکی از مهم ترین علت های پیری پوست می باشد. بنابراین برای حفظ جوانی پوست خود باید پیش از خوابیدن پوست را به وسیله پاک کننده های آرایشی تمیز نموده و سپس با شوینده مناسب با پوست خود بشویید. شست و شوی صورت باعث پاکسازی منافذ و تنفس بهتر پوست می شود.

۹. در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار نگیرید

یکی از دلایل اصلی پیری پوست و ظاهر شدن چین و چروک صورت اشعه فرابنفش نور خورشید می باشد. برای کاستن تاثیر اشعه فرابنفش نور خورشید حتما پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنید و بهتر است به منظور کاهش میزان مواجه پوست با نور خورشید از لوازمی چون کلاه های لبه دار، شلوار های بلند و لباس های آستین دار استفاده نمایید.

۱۰.  جوانسازی پوست با مصرف آنتی‌اکسیدان ها

یکی از روش های حفظ جوانی پوست افزایش میزان آنتی اکسیدان در بدن و پوست می باشد. برای این منظور می توانید از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مثل میوه و سیزیجات مختلف، مثل لوبیا قرمز، بلوبری، اسفناج، کلم، پرتغال و… استفاده کنید. همچنین استفاده از محصولات ضدآفتاب، کرم‌های ضدچروک و یا سرم ویتامین ث نیز در افزایش میزان آنتی اکسیدان پوست موثر است.

۱۱. کاهش مصرف سدیم

مصرف غذاهای با حاوی سدیم بالا یکی از دلایل پیری پوست و پیدایش خطوط ریز و درشت روی صورت است؛ چرا که مصرف زیاد نمک باعث کاهش رطوبت پوست می شود. بنابراین برای حفظ جوانی پوست باید میزان مصرف نمک را کاهش دهید و در طول روز به میزان کافی آب بنوشید.

۱۲. پوست خود را به صورت روزانه مرطوب کنید

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد یکی از دلایل پیری پوست کم شدن رطوبت طبیعی پوست می باشد. در واقع با بالا رفتن سن به طور طبیعی میزان چربی پوست کاهش می یابد بنابراین برای حفظ رطوبت طبیعی پوست و جلوگیری از بروز چین و چروک در صورت باید از کرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید.

جوانسازی پوست با استفاده از کرم مرطوب کننده

 

۱۳. جوانسازی پوست با ماساژ صورت

ماساژ صورت و گردن به وسیله دستگاه یا حتی با استفاده از انگشتان دست، میزان گردش خون در صورت و گردن را افزایش می دهد؛ افزایش گردش خون نیز باعث افزایش سلامت و شادابی پوست، درخشان و شفاف شدن صورت و جوانسازی پوست می شود.

۱۴. برنامه غذایی‌مناسب

یکی از عوامل موثر در حفظ جوانی و شادابی پوست داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. برای جلوگیری از پیری پوست بابد از مصرف بیش از حد مواد قندی، نمک، غذاهای پر کالری بپرهیزید و مصرف سبزیجات، ویتامین ها و مواد مغذی و نوشیدن آب کافی را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۱۵. داشتن روتین مراقبتی و جوان کننده پوست

برای داشتن پوستی جوان و شاداب و کاهش چین و چروک های صورت باید یک برنامه روتین مراقبتی مناسب داشته و آن را به صورت منظم و مداوم دنبال کنید.

برای این منظور باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • روزانه پوست خود را با شوینده مناسب بشویید.
  • پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
  • استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان را فراموش نکنید.
  • از کرم های ضد چروک و جوان کننده استفاده کنید.
  • از لایه برداری پوست غافل نشوید.