یکی از شایع ترین مشکلات پوستی بخصوص در افرادی که دارای پوستی سبزه هستند؛ تیره شدن و سیاهی نواحی مختلف بدن مثل کشاله ران، آرنج، زیر بغل و سر زانو ها می باشد. این مشکل در اثر تجمع سلول های مرده روی لایه بیرون پوست و یا تولید بیش از حد ملانین در پوست ایجاد می شود. تیره شدن پوست، ظاهری نا خوشایند در بدن به وجود می آورد و بسیاری از افراد به خصوص خانم ها از این تیرگی ها خجالت می کشند. قدم اول برای رفع تیرگی و سیاهی های پوستی آشنایی با علل ایجاد این تیرگی ها می باشد.

علل تیره شدن رنگ پوست

عوامل مختلف در افزایش ملانین پوست و بروز سیاهی و تیرگی های پوستی موثر هستند که در زیر با این موارد آشنا می شویم:

تیره شدن پوست در اثر اصطکاک

حتما دقت کرده اید که پوست در نواحی تیره ضخیم تر به نظر می رسد. یکی از دلایل سیاه و ضخیم شدن پوست اصطکاک است. در قسمت هایی از بدن که اصطکاک زیادی وجود دارد برای جلوگیری از بروز آسیب به لایه های عمقی و حساس پوست، لایه بیرون پوست سخت، ضخیم می شوند. در واقع لایه های مرده پوست در سطح بیرونی پوست متمرکز شده که از بروز آسیب به لایه های درونی پیشگیری نماید و همین لایه های مرده باعث تیرگی و ضخامت پوست می شوند.

تیره شدن پوست در اثر نور خورشید

سلول های مرده تشکیل شده روی پوست، علاوه بر اینکه نسبت به سلول های زنده تیره تر و ضخیم تر هستند. بلکه باعث جذب نور خورشید و بروز تیرگی ها و سیاهی بیشتر پوست نیز می شوند.

تیره شدن پوست در اثر آلودگی

یکی دیگر از علل تیره شدن رنگ پوست زیر بغل، کشاله ران و… آلودگی می باشد. اگر ذرات آلودگی ها به خوبی از سطح پوست پاکسازی نشوند، به تدریج ممکن است لایه هایی از سلول های مرده پوست که رشد می نمایند، این آلودگی ها را جذب کنند. جذب آلودگی ها باعث تشدید تیرگی های پوستی می شود.

ژنتیک و تیره شدن پوست

بسیاری از مشکلات پوستی ریشه ارثی و ژنتیک دارند. بروز تیرگی های پوستی نیز از این قبیل مشکلات می باشند.

خشکی پوست

خشک شدن پوست نیز یکی دیگر از عوامل مهم بروز تیرگی های پوستی می باشد. در پوست های کم آب و خشک، سلول های مرده با سرعت بیشتری تشکیل می شوند و همچنین روند تیره شدن پوست نیز سریع تر است. همچنین پوست های خشک آلاینده و ذرات آلودگی را بیشتر جذب می نمایند.

بیماری آکانتوزیس نیگریکانس

از نشانه های بیماری پوستی آکانتوزیس نیگریکانس، تغییر رنگ و تیره شدن پوست است. بیماری آکانتوزیس نیگریکانس بیشتر در افراد با وزن بالا یا افراد مبتلا به بیماری دیابت که از انسولین استفاده می نمایند، شایع می باشد.

از دیگر عواملی که باعث تیره شدن رنگ پوست کشاله ران، آرنج، زیر بغل و سر زانو ها می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مشکلات هورمونی
  • مصرف برخی از دارو ها
  • اضافه وزن
  • استفاده از تیغ ریش تراشی برای اصلاح بدن
  • افزایش بیش ار حد رنگدانه ها در پوست
  • ملانوسیت فعال

آشنایی با روش های رفع تیرگی های پوستی

همانطور که گفته شد تیرگی های پوستی در اثر سلول های مرده و افزایش ملانین در پوست می باشد. بنابراین با حذف این دو عامل می توان این تیرگی ها را درمان نمود. در ادامه به بررسی روش های درمان تیرگی های پوستی می پردازیم:

رفع تیرگی پوست با لیزر

لیزر درمانی یکی از موثر ترین روش ها برای روشن شدن نواحی مختلف بدن مثل کشاله ران، آرنج، زیر بغل و… می باشد. لیزر یک روش تهاجمی است که با حذف لایه بیرونی پوست و گرم کردن لایه های عمقی پوست و تحریک کلاژن سازی باعث رفع تیرگی ها و تشکیل پوستی جدید و سالم و روشن می شود.

رفع تیرگی زیر بغل با لیزر

رفع تیرگی پوست با میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن، از دیگر روش های رفع تیرگی های بدن می باشد. میکرودرم آبریژن با استفاده از کریستال ها، موجب حذف سلول های مرده پوستی و در نتیجه روشن و شفاف شدن پوست می شود.

استفاده از میکرودرم آبریژن یکی از سریع ترین روش ها برای درمان تیرگی های زیر بغل، سر زانو و… می باشد و علاوه بر رفع سیاهی باعث افزایش طراوت و شادابی پوست نیز می شود.

رفع تیرگی پوست با هیدرودرم آبریژن

هیدرودرم آبریژن نیز یکی دیگر از روش های درمان تیرگی پوست می باشد. در این روش با استفاده از ذرات آب و آکسیژن عمل لایه برداری و حذف لایه بیرونی پوست انجام می شود و پوست جدیدی که شکل می گیرد؛ پوستی شفاف و سالم می باشد.

محصولات روشن کننده‌ پوست

برای از بین بردن تیرگی های پوستی می توان از محصولات سفید کننده و ضد لک استفاده نمایید. این محصولات با کاهش ملانین پوست باعث بهبود تیرگی های پوستی می شوند. استفاده از محصولات روشن کننده برای از بین بردن تیرگی های ناشی از مشکلات هورمونی بسیار موثر است.

رفع تیرگی پوست با اسکراب‌ها

استفاده از اسکراب ها نیز یکی دیگر از روش های درمان تیرگی های پوستی است. اسکراب ها با از بین بردن لایه های مرده پوست به کاهش تیرگی و افزایش شفافیت پوست کمک می نمایند.

هیدروکسی اسید

لایه برداری با استفاده از محصولات حاوی هیدروکسی اسید از دیگر روش های درمان سیاهی پوست می باشد. در واقع هیدروکسی اسید باعث حذف سلول های مرده پوست و افزایش رطوبت رسانی به پوست می شود و از این طریق به رفع تیرگی های کشاله ران، آرنج و… کمک می نماید.

روش های خانگی برای روشن کردن پوست

برخی از مواد غذایی و طبیعی نیز دارای خاصیت ضد لک، روشن کننده و لایه بردار می باشند که می توانید با استفاده از این مواد در منزل به درمان تیرگی های نواحی مختلف بدن بپردازید:

شیر و ماست:

شیر و ماسک حاوی ترکیباتی به نام اسید لاکتیک می باشند. اسید لاکتیک موجود در این محصولات، دارای خاصیت سفید کنندگی بوده و استفاده مستمر از آن ها باعث روشن شدن پوست می شود.

آب لیمو و آب پرتقال:

آب لیمو و آب پرتقال حاوی اسکوربیک اسید یا همان ویتامین ث می باشند. ویتامین ث در کاهش لک و تیرگی های پوستی موثر است و باعث روشن شدن رنگ پوست می شود.

رفع تیرگی بدن با آب لیمو

عسل:

عسل حاوی مواد مغذی و آنزیم هایی می باشد که برای سلامت پوست مفید هستند. استفاده از عسل باعث نرم و سفید شدن پوست می شود.

آلوئه ورا:

آلوئه ورا یکی دیگر از مواد طبیعی مفید برای پوست است. ژل موجود در گیاه آلوئه ورا باعث رطوبت رسانی، کاهش تیرگی ها و بهبود رنگ پوست می شود.